Jak fotografować przy naturalnym świetle?

Jak fotografować przy naturalnym świetle?

W tym artykule pokażemy, jak korzystać z naturalnego światła w pomieszczeniach i na zewnątrz oraz jakie efekty uzyskasz podczas fotografowania o różnych porach dnia. Pod koniec tego samouczka będziesz miał fantastyczne pojęcie o tym, jak wykorzystać naturalne światło i wykorzystać je na korzyść aparatu.

Co to jest światło naturalne?

Wokół nas jest naturalne światło. Dla fotografów (i wszystkich innych) światło słoneczne jest jedynym źródłem naturalnego światła. Jeśli fotografujesz, nagrywasz kamerą lub Twoją specjalizacją jest filmowanie dronem, to światło naturalne jest Twoim najlepszym przyjacielem. Światło naturalne różni się od światła otoczenia, ponieważ otoczenie może odnosić się do światła, które wcześniej istniało w scenie. Mogą to być lampy uliczne, reflektory samochodowe, szyldy sklepowe itp. Światło otoczenia nie musi występować naturalnie; oznacza to tylko, że ty (jako fotograf) nie dodałeś go do sceny podczas robienia zdjęcia. Korzystanie ze światła słonecznego w fotografii jest opłacalne, ale jesteś zdany na łaskę pogody i tego, czy zapewnia ono jakość światła, której potrzebujesz.

Jaki jest najlepszy zestaw aparatu do fotografowania naturalnego światła?

Fotografowanie przy naturalnym świetle nie wymaga specjalnego aparatu ani określonych akcesoriów, wystarczy tylko jasne zrozumienie, jakiego światła będziesz doświadczać na podstawie warunki pogodowe. Wysokiej jakości aparaty fotograficzne z pewnością Ci się przydadzą. Mając to na uwadze, istnieje kilka ustawień aparatu dla zdjęć w naturalnym świetle, które pomogą w razie potrzeby manipulować ekspozycją. Aparat, który pozwoli Ci zmieniać ustawienia ekspozycji, takie jak przysłona, czas otwarcia migawki i ISO, jest naprawdę pomocny przy zdjęciach w naturalnym świetle. Czasami w bardzo pochmurny, wilgotny dzień może pojawić się miękkie światło i trzeba zwiększyć ekspozycję, aby pokazać szczegóły, dlatego przydatny jest aparat z ustawieniami ręcznymi. Nie jest konieczne posiadanie filtra obiektywu do fotografii przy naturalnym świetle. Ale zobaczysz korzyści z posiadania ich w określonych momentach.

Fotografia przy naturalnym świetle – pochmurne i słoneczne dni

Powiedzieliśmy wcześniej, że pogoda będzie miała ogromny wpływ na jakość, intensywność, kierunek i kolor światła. Zdjęcia zrobione w słoneczny dzień będą wyglądać zupełnie inaczej niż w pochmurny dzień. Wielu fotografów korzystających z naturalnego światła uwielbia miękkie, równomierne światło pochmurnego dnia. Takie zdjęcie świetnie nadają się na druk wielkoformatowy taki jak obraz lub fotoplakat. Zdjęcia wykonane w takich warunkach mogą mieć niebieskawy odcień i niewielki kontrast. Ten rodzaj naturalnego światła jest idealny do robienia zdjęć modeli lub produktów o stonowanych kolorach.