Czy inwestycja w monety platynowe się opłaca?

Czy inwestycja w monety platynowe się opłaca?

Osoby, które poszukują sposobów na zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją i zmiennością rynków finansowych, często poszukują alternatywnych form inwestowania. Ostatnimi czasy można zauważyć, że dużą popularnością cieszy się inwestycja w monety platynowe. Warto nieco dokładniej zapoznać się z tym tematem.

Czym są monety platynowe?

Monety platynowe to unikalna i jedyna w swoim rodzaju klasa aktywów inwestycyjnych, nieco mniej popularna niż monety złote lub srebrne. Platyna jest srebrzystobiałym pierwiastkiem, powszechnie wykorzystywanym w przemyśle jubilerskim i motoryzacyjnym. Monety platynowe, podobnie jak srebrne czy złote, wybijane są przez mennice z całego świata. Dostępne są w różnych wzorach i nominałach. Mają wartość zarówno inwestycyjną, jak i kolekcjonerską.

Czy inwestycja w monety platynowe obarczona jest ryzykiem?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma inwestycji pozbawionej ryzyka. Podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji, tak samo inwestowanie w monety platynowe związane jest z pewnym ryzykiem utraty kapitału. Głównym czynnikiem ryzyka jest zmienność cen surowców na globalnych rynkach. Cena platyny, w zależności od aktualnych trendów gospodarczych oraz popytu i podaży, może podlegać gwałtownym wahaniom. Na wartość numizmatyczną monet platynowych wpływają ponadto takie czynniki jak stan zachowania, historyczna wartość oraz rzadkość występowania. Rynek monet kolekcjonerskich bezpośrednio wpływa więc na wartość danej monety platynowej.

Platyna czy złoto – w co inwestować?

Osoby, które są zainteresowane inwestycją w monety platynowe, mogą zdecydować się na atrakcyjną alternatywę – inwestycję w złoto. Złoto od wielu lat uznawane jest za jeden z najbezpieczniejszych aktywów, dzięki któremu można skutecznie zabezpieczyć się przed niestabilnością rynków finansowych oraz postępującą inflacją. Niemniej jednak, inwestorzy poszukujący dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego, mogą zdecydować się na kupno zarówno monet platynowych, jak i złotych. Na mniejszą płynność rynku monet platynowych wpływa fakt, że platyna jest minerałem mniej popularnym niż złoto. W związku z tym inwestycje w nią poleca się osobom posiadającym wiedzę i zdolności przeprowadzania analizy rynkowej. Wybór pomiędzy złotem a platyną zależny jest od celów inwestycyjnych, stopnia tolerancji na ryzyko oraz indywidualnych preferencji. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z inwestowaniem, powinny skonsultować się z doradcą inwestycyjnym, który pomoże im dokładnie przeanalizować dostępne opcje.